Value: Ulta Beauty Break 10/12/16

Ulta did Beauty Breaks on the 7th (Friday) and 10th (Monday) which is atypical. I did calculate the values for those, but they were much lower than usual, so I’m choosing to exclude them from my Beauty Break roundups.

Today’s Beauty Break is also atypical. The buy-in is higher, at $75, and the setup is odd – they’re simultaneously introducing a new GWP set with the same buy-in that doesn’t appear to be tied to the Beauty Break (i.e. won’t expire when the Beauty Break does), but instead of adding the Beauty Break set to your cart like normal, you add the GWP set to your cart and pick the Beauty Break from a dropdown menu in your cart (as a a GWP to the GWP set). Yeah.

The actual Beauty Break for this week isn’t that impressive.

16-10-12-01
Living Proof Timeless Shampoo 2 oz, Timeless Conditioner 2 oz, and Timeless Plumping Mousse 1.9 oz
  • Living Proof Timeless Shampoo 2 oz @ $59/24 oz = $4.92, or @ $12/2 oz = $12
  • Living Proof Timeless Conditioner 2 oz @ $59/24 oz = $4.92, or @ $12/2 oz = $12
  • Living Proof Timeless Plumping Mousse 1.9 oz @$28/5 oz = $10.64, or @ $15/1.9 oz = $15

Total value: $20.47 to $39
In terms of the Beauty Break itself, this doesn’t hold up favorably compared to previous weeks. Ulta is advertising the value of the Living Proof Set + beauty bag as $179, so we’ll see if that’s true.

9/21/16 featuring Becca: minimum spend $50, value $45.40 to $46.84
9/28/16 featuring Philosophy: minimum spend $50, value $41.12 to $46.95
10/05/16 featuring Benefit: minimum spend $50, value $31.60 to $32.74 + cosmetic bag value

There are two options for the GWP set, the “Electric Blue Beauty Bag” or “Luminous Gold Beauty Bag.”

16.10.12 blue.jpeg
Electric Blue Beauty Bag
  • Anastasia Beverly Hills Lip Gloss in Fudge (0.07 oz)
  • Soap & Glory Hand Food Hydrating Hand Cream (1.69 oz)
  • Clarins Multi-Active Jour SPF 20 (0.5 oz)
  • Benefit Roller Lash Super-Curling Mascara (0.1 oz)
  • Urban Decay All Nighter Liquid Foundation in 5.0 (0.1 oz)
  • Sexy Hair Big Sexy Hair Powder Play (0.07 oz)
  • Tree Hut Bare Moisturizing Shave Oil (2.0 oz)
  • ULTA Butter Balm Lip Gloss in Luna (0.098 oz)
  • First Aid Beauty Pure Skin Face Cleanser (1.0 oz)
  • Shiseido Ultimune Power Infusion Concentrate (0.33 oz)
  • Kenra Platinum Revive Complex Leave In Fortifier (1.0 oz)
  • bareMinerals Marvelous Moxie Lipstick in Get Ready
  • Cargo Swimmables Eye Pencil in Pebble Brown (0.028 oz)
  • Narciso Rodriquez For Her Eau de Toilette (0.03 oz)
  • Philosophy Amazing Grace Eau de Toilette (0.05 oz)
  • Thierry Mugler Angel Eau de Parfum (0.04 oz)

Total value: $96.87 to $104.49, plus the value of the bag itself
Total value including Beauty Break: $117.34 to $143.49, plus value of bag

16.10.12 gold.jpeg
Luminous Gold Beauty Bag
  • Wella EIMI Root Shoot sample (1.5 oz)
  • Jergens Wet Skin Moisturizer sample (2.0 oz)
  • Unwash Bio-Cleansing Conditioner sample (2.5 oz)
  • Murad Rapid Age Spot and Pigment Lightening Serum sample (0.25 oz)
  • Anastasia Beverly Hills Lip Gloss in Fudge sample (0.07 oz)
  • Ahava Deadsea Water Mineral Hand Cream sample (0.68 oz)
  • Benefit They’re Real! Beyond Mascara sample (0.1 oz)
  • Dermalogica Intensive Eye Repair sample (0.1 oz)
  • H2O Oasis Ultra Hydrating Cream sample (0.34 oz)
  • IT Cosmetics Brow Power Universal Eyebrow Pencil in Universal Taupe sample
  • ULTA Eye Primer in Nude Matte sample (0.1 oz)
  • Smashbox Photo Finish Foundation Primer sample (0.25 oz)
  • Juice Beauty Phyto-Pigments Liquid Lip in Gwyneth sample (0.02 oz)
  • Gucci Bamboo Eau de Parfum sample (0.05 oz)
  • Juicy Couture Viva La Juicy Eau de Parfum sample (0.05 oz)
  • Acqua di Gioia for Her sample (0.06 oz)

Total value: $104.08 to $114.74, plus the value of the bag itself
Total value including Beauty Break: $124.55 to $153.74

In any case, the value of the Living Proof Trio + beauty bag falls short of the stated $179, unless you generously value the gold bag as being worth >$25.

Right now there’s also a free-with-any-purchase deluxe size of Buxom Wildly Whipped Lightweight Liquid Lipstick, 0.06 oz at $21/0.16 oz = $7.88, bringing the total GWP value to $125.22 to $161.62. So if you hit the minimum spend ($75) exactly and were willing to pay retail price-per-oz for all the GWP items, you’d be saving 63-68% off, not including the value of the GWP bags (which look pretty nice, in my opinion). In terms of pure value, this is definitely a good deal.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s